Rekrutacja

Jak dołączyć do grona WITowców?

UWAGA: WIT nie jest częścią systemu szkolnictwa wyższego w Polsce (według definicji ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”).

Przypominamy, że trwa obecnie organizacja WITu. Nasza oferta przedstawiona na tej stronie jest na razie tylko wstępnym zaproszeniem dla osób, które chcą z nami współpracować przy organizacji nowego stylu nauczania akademickiego.

Osoby zainteresowane studiowaniem we WIT proszone są o zapoznanie się z najważniejszymi zasadami:

  1. Studia nie mają sztywno ustawionego czasu ich trwania. Przyjmujemy, że niektóre osoby potrzebują więcej czasu, a innym przyswajanie wiedzy przychodzi łatwiej. Dla celów rozliczeniowych przyjmujemy, że standardowy czas trwania studiów to 6 lat (każdy rok to 11 miesięcy nauki). Jednak nie jest wykluczone ukończenie studiów w czasie krótszym.
  2. Każdy student opłaca z góry cały okres studiów.
  3. Podstawowa opłata za studia to kwota 285 tys. zł/osobę.
  4. Osoby, które uzyskały stypendium naukowe WIT w zależności od kategorii tego stypendium, opłacają 0%, 10%, 30%, 50%, 70% lub 85% czesnego. Dodatkowo, osoby, które odbywały staże i uzyskały odpowiednie pozytywne oceny swojej pracy mogą otrzymać dodatkową zniżkę. Zniżkę może uzyskać także większa grupa kandydatów lub osoby rekomendowane przez sponsorów.
  5. WIT będzie pomagał każdemu w uzyskaniu kredytu na specjalnych warunkach.
  6. Nie wymagamy od kandydatów żadnych prerekwizytów (nawet matury), ani ukończenia konkretnego wieku (w przypadku osób niepełnoletnich dodatkową zgodę wyrażają opiekunowie). Jedynym wymogiem (oprócz zapłaty) jest wyłącznie entuzjazm do zdobywania wiedzy. Warto podkreślić, że program nauczania będzie zakładał u kandydatów posiadanie wiedzy na poziomie szkoły średniej. Osoby mające w tym zakresie jakieś niedobory wiedzy będą mogły skorzystać z korepetycji (100 godzin lekcyjnych bezpłatnie, następna godzina lekcyjna (gl) w cenie 100 zł/gl [gl = 45 min]). Osoby o niskiej wiedzy i niemożności przyswojenia podstawowych wymogów bezpieczeństwa i zasad pracy w laboratoriach czy salach wykładowych, będą zawieszane w prawie do korzystania ze studiów do czasu spełnienia wymogów korzystania z usług dydaktycznych WIT; w przypadku osób zawieszonych ze względu na niewłaściwe zachowanie, możliwe będzie żądanie wpłaty kaucji w wysokości wartości sprzętu i/lub budynku, w którym dana osoba będzie chciała wykonywać badania, przed odwieszeniem danego studenta.
  7. W przypadku studentów rzetelnie prowadzących naukę na zajęciach, którzy jednak potrzebują nieco więcej czasu na przyswojenie wiedzy, dodatkowy rok studiów będzie bezpłatny. Dla pozostałych studentów każdy dodatkowy rok studiów to 48 tys. zł.
  8. Absolwent studiów we WIT otrzyma CKR (tj. Certyfikat Kompletu Rekomendacji) dotyczących osobno:
    • zakresu posiadanej kierunkowej wiedzy specjalistycznej (możliwe jest posiadanie kilku równoległych kierunków mistrzowskich z różnych dziedzin)
    • zakresu wiedzy towarzyszącej składającej się na poziom absolwenta (języki, wiedza humanistyczna)
    • posiadanych zdolności/talentów (w tym inteligencji, zręczności)
    • cech psychiki i charakteru w tym także odporności na stres i umiejętności szybkiego reagowania czy podejmowania decyzji (dodatkowo ocena zawierać będzie informacje o poziomie umiejętności rzetelnej systematycznej pracy)
    • walorów moralnych
  9. Naszym celem jest to, by absolwent po ukończeniu studiów był gotowy prowadzić badania naukowe lub bez problemu znalazł pracę specjalisty. CKR wydany przez WIT powinien być na tyle rzetelny, by pracodawca na jego podstawie mógł szybko dokonać rekrutacji pracowników.
  10. WIT chce wprowadzić gwarancje jakości CKR: jeżeli nasz absolwent będzie pracował niezgodnie z opisem w CKR, pracodawca otrzyma zryczałtowany zwrot kosztów rekrutacji i przeszkolenia pracownika (np. w wysokości 2 pensji tego pracownika).
  11. Studia będą polegać na takim przyswajaniu wiedzy, by osoby mające słabą pamięć nie były zmuszane do uczenia się pewnej wiedzy na pamięć; jednak umiejętność zapamiętywania i przyswajania dużej ilości wiedzy będzie dodatkową zaletą opisaną w CKR. Osoba, która pewne rzeczy pamięta jest bardziej cennym pracownikiem niż osoba, która musi sprawdzać tę wiedzę w odpowiedniej bazie danych. Czasem jednak kreatywność jest ważniejsza niż dobra pamięć (a nie zawsze idą ze sobą w parze). Wymaganą podstawą będzie umiejętność korzystania ze źródeł bez konieczności zapamiętywania każdego wzoru. Dodatkowo dużo ćwiczeń i praktycznych prac badawczych powinno wpłynąć na automatyczne przyswojenie podstawowych wzorów i zależności.
  12. Studia będą odbywać się zgodnie z zasadami edukacji makrospektywnej (opisanej na stronie www.pd.edu.pl) — chcemy przede wszystkim sprawić, by nasi absolwenci wiedzieli czego jeszcze nie wiedzą. Bowiem świadomość niepełnej wiedzy jest pierwszym krokiem by nie popełniać krytycznych błędów. A to jest najbardziej pożądana cecha u liderów i głównych ekspertów, którzy zamierzają pracować w różnych sektorach gospodarki czy instytucjach rządowych.

Jakie kierunki kształcenia przewidujemy:
– matematyka i technologie oparte na algorytmach matematycznych (kryptografia)
– informatyka
– elektronika, fotonika
– chemia i technologia chemiczna
– biologia, biotechnologia
– mechanika i inżynieria
– psychologia, socjologia i inżynieria społeczna
– ekonomia i zarządzanie
– politologia i stosunki międzynarodowe
– prawo i projektowanie prawa
– filozofia, kosmologia i metodologia nauki
– historia i historiografia
– wzornictwo przemysłowe, architektura i sztuka

Nasi studenci będą mogli wybrać różne kursy z różnych kierunków kształcenia.